Вплив мікроелементів на життєдіяльність рослин

Мікроелементи – складові живлення рослин, що необхідні їм у великих кількостях. В якості мікроелементних добрив застосовують солі мікроелементів, відходи промисловості (шлаки, шлами), ферити, хелати (сполуки органічних речовин з металами, які називаються інакше внутрішньокомплексними сполуками).

Велику потребу в мікроелементах відчувають наступні культури:
в борі – ріпак, цукровий і столовий буряк, цвітна, брюссельська и білокачанна капуста, кольрабі, селера, яблуня, вишня, слива;
в міді – зернові, капуста салатна, столовий буряк, морква, шпинат, цибуля на зелень;
в марганці – зернові, боби, горох, огурок, салат качанний, редиска, редька, шпинат та столовий буряк;
в молібдені – цвітна капуста, соя, салат качанний, шпинат;
в цинку – кукурудза, боби, овочеві, яблуня, груша.

Недостатність одного з макро- або мікроелементів обмежує урожайність і не дозволяє рослині правильно споживати інші життєво необхідні складники. Необхідно відзначити, що ефект від передозування одного складника є таким самим, як і від дефіциту: настає пригнічення і блокування життєво важливих процесів в культурі, і як результат, деформація плодів, зерен, зниження якісно-кількісних показників.

Ця закономірність була виведена ще в середині XIX століття і стала фундаментальною екологічною закономірністю, яка увійшла в історію під назвою “Бочки Лібіха“:

Різка недостатність або надлишок елемента обмежують дію інших елементів, навіть якщо вони знаходяться в оптимальній кількості“.

Правило мінімуму“:

Величина врожаю, який можна отримати з даного поля, залежить від того поживного складника, якого найменше.

Через погано розвинуту або хвору кореневу систему, посушливу або дощову погоду, заморозки часто спостерігається голодування рослин, тобто незасвоюваність або навіть блокування отримання поживних речовин з грунту. Позакореневе підживлення безпосередньо через листки стає для таких рослин “інтенсивною терапією”.

Поживні речовини, нанесені на листки за допомогою оприскувача, засвоюючись, проходять такий самий шлях синтезу, як і ті елементи, що поступають у рослину через кореневу систему, але в 5-8 разів швидше.

Проміжки часу, протягом яких в середньому відбувається засвоєння поживних мікроелементів після проведення листкового підживлення, показані в наступній таблиці.

Назва складника
 
Час, протягом якого відбувається засвоєння поживних речовин через листкову cистему рослини після виконаня листкового підживлення,
( % → час)
Азот (N)
80% через 5 годин
Магній (Mg)
20% через 1 годину
50% через 5 годин
Фосфор (P)
50% через 2-5 днів
Калій (K)
50% через 1-4 дні
Кальцій (Ca)
50% через 4-5 днів
Бор (B)
50% через 2 дні
Мідь (Cu)
50% через 1-2 дні
Марганець (Mn)
50% через 1-2 дні
Цинк (Zn)
50% через 1 день
Залізо (Fe)
8% через 1 день


Позитивний результат від позакореневого підживлення помітний вже за 1-3 дні, а інколи і за декілька годин. Завдяки позакореневому підживленню підвищуються і формуються кількісно-якісні показники врожаю, скорочуються втрати добрив, внесених у грунт, економляться час і грошові кошти.

У випадку, якщо недостатність деякого елементу живлення виявляється тільки всередині літа, позакореневе підживлення стає єдиним ефективним способом усунення виниклого дефіциту. 

Слід пам’ятати: різні види і навіть сорти рослин мають неодинакові вимоги до живлення. В результаті змін вологості грунту, температури, погодних умов вміст тих чи інших складників у рослині коливається. Інколи елемент живлення накопичується у клітинах рослини не внаслідок його необхідності для розвитку, а внаслідок його надлишку у грунті або невідповідності умов для його правильного перетворення. Крім цього, недостатність або надлишок одного з елементів може порушити засвоєння у рослині іншого, залежного від нього елемента (антагонізм і синергізм), що схематично показано на наступному малюнку.

З іншого боку, мікроелементи, що знаходяться у грунті, входять до складу різних сполук, більша частина яких знаходиться у нерозчинних або важкорозчинних формах. І лише невелика частина – у рухливих, легкозасвоюваних для рослин формах.

Коментарі не дозволені.